Anatomia kobiecości

O ile kobiety w przeważającej większości rozumieją budowę i funkcję swojego układu moczowo-płciowego, o tyle wielu mężczyzn wstydzi się przyznać, że nie do końca ogarnia, o co w tym wszystkim chodzi. A to żaden wstyd – nigdy nie jest zbyt późno na naukę. Niestety braki w polskiej edukacji seksualnej są rażące i po wielu latach zbierają swoje żniwo. Zapraszamy zatem do przeczytania krótkiej ściągi z biologii, która nieco rozjaśni zawiły temat.

Narządy zewnętrzne

To, co łączy damskie i męskie narządy płciowe oprócz spełniania funkcji rozrodczych, to to, że podzielić je można na zewnętrzne i wewnętrzne. Po zdjęciu bielizny oczom ukazuje się wzgórek łonowy. Biologicznie pokryty jest owłosieniem, jednak wiele kobiet preferuje depilację w tych okolicach. U szczytu dostrzec można łechtaczkę, zaś kierując się w stronę pleców wargi sromowe większe. Wiele kobiet posiada także uwydatnione wargi mniejsze.

Mają różny kształt i rozmiar i każde są piękne. Czasami kobiety czują skrępowanie, czy zawstydzenie z powodu swojej fizyczności jednak nie warto. Wargi sromowe mniejsze są dobrze unerwione i sprawiają nie lada przyjemność podczas seksu. Żeby było jasne, różnorodność w tym temacie dotyczy jedynie ich wglądu, a nie istnienia samego w sobie – u każdej kobiety położone są pomiędzy wargami większymi.

Narządy wewnętrzne

Wargi sromowe są niejako bramą do wnętrza ciała. O tym jednak powiemy sobie za chwilę. Wcześniej należy wyjaśnić, że cewka moczowa nie jest tym samym elementem co mylona z nią łechtaczka. Układ moczowy posiada własną sieć wodociągową, a jego ujście w ciele kobiety znajduje się pomiędzy łechtaczką właśnie a pochwą, czyli wspomnianą bramą.

O ile to, co widoczne na zewnątrz jeszcze łatwo jest ogarnąć, o tyle niemal od razu po przekroczeniu pochwy rozpoczynają się schody. Oczywiście to tylko przenośni. Pochwa jest kanałem umiejscowionym w miednicy mniejszej, który prowadzi do macicy.

Przeciętna długość pochwy wynosi około 8 cm, zaś szerokość mierzy się na 2-3 cm. Jak widać, wcale męskie przyrodzenie nie musi zaskakiwać wielkością, by perfekcyjnie dopasować się do damskiej anatomii. W przypadku większych członków pochwa radzi sobie w sposób niezwykłe prosty – jest zbudowana z elastycznej struktury i mięśni, co pozwala na dopasowanie.

Kluczowy organ

Odcinek pomiędzy pochwą a macicą nazywamy szyjką macicy. Wytwarza ona śluz, ułatwiający lub utrudniający przedostanie się męskiego nasienia dalej. Do pewnego momentu (a czasami zawsze) w tym miejscu znaleźć mona także błonę dziewiczą. Zostaje ona zerwana najczęściej podczas pierwszego stosunku seksualnego, aczkolwiek z tym bywa różnie.

Macica jest narządem, który odrywa kluczową rolę w procesie rozmnażania. To właśnie tutaj dojrzewa dziecko gdy kobieta zajdzie w ciążę. Zazwyczaj jest wielkości niewielkiego grejpfrut, natomiast w ciągu 9 miesięcy powiększy się do rozmiarów dorodnego arbuza. Skurcze macicy odpowiadają za wywołanie porodu.

Takim sposobem zwizualizować sobie można było drogę, jaką przemierzają plemniki. To znaczy spora ich część, gdyż nie wszystkie mają szansę dotrzeć do komórki jajowej i nie zawsze jest to spowodowane faktem, że część z nich nie zdołała przekroczyć choćby szyjki macicy. Do tego spotkania dojść może bowiem tylko w szczególnym momencie.

Cykl miesiączkowy

Komórka jajowa jest wynikiem (wieloletnich!) starań jajników. Te parzyste narządy przypominające migdały zajmują się produkcją komórek jajowych, które wyrzucają tzw. pęcherzyki Graafa w kierunku macicy. Ich podróż odbywa się za pomocą jajowodów.

Wykluta z pęcherzyka komórka jajowa oczekuje około doby na zapłodnienie, jeżeli jednak do procesu tego nie dojdzie to ulega samodestrukcji i za dwa tygodnie wystąpić powinno krwawienie. Dla ścisłości – jest ono wynikiem tego, ze macica na wszelki wypadek przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej, a więc także rozwoju nowego życia. Zbędnie wyścielona ścianka macicy złuszcza się, co rozpoczyna nowy cykl miesiączkowy. Po kilku dniach rozpoczyna kolejny proces wyścielania. I tak w kółko co jakieś 28 dni, chyba że stworzone zostanie nowe życie.

Hormony

Po kilku zdaniach omówienia żeński układ rozrodczy nie wydaje się być tak skomplikowany, nieprawdaż? Wobec tego przeczytaj jeszcze kilka słów na temat hormonów. Ich wydzielaniem zajmują się jajniki. Rozróżniamy dwa typowo kobiece: estrogen i progesteron. Ponadto są tu także relaksyna oraz androgeny. Ich fizjologia bywa naprawdę skomplikowana, dlatego w innym artykule omówione zostały bardziej szczegółowo. Proszę jednak mieć świadomość, że huśtawki nastrojów nie są złą wolą kobiet, a jedynie wynikiem burzy hormonalnej, bez której nie mógłby prawidłowo odbywać się proces owulacji choćby nawet.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *